UMKS wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce
To był absolutnie wspaniały weekend dla zawodników kwidzyńskiego UMKS specjalizujących się w biegach na orientację. W rozegranych w dniach 7-9 września Klubowych Mistrzostwach Polski w Rzeszowie nie dość, że w sumie wywalczyli aż 12 medali, w tym 3 złote.
Dzięki równie dobrym wynikom w I rundzie KMP na wiosnę w Lublinie pierwszy raz w swojej krótkiej, 7 letniej historii znaleźli się wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce, co automatycznie skutkuje awansem do I ligi Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
II runda Klubowych Mistrzostw Polski w biegach na orientację składała się z trzech etapów o różnej specyfice. Najpierw, w piątek wieczorem zawodnicy rywalizowali w nocnym biegu sprinterskim po kampusie Politechniki Rzeszowskiej. Następnie rywalizacja przeniosła się na podkarpackie wzgórza w gminie Boguchwała, gdzie najpierw w sobotę do południa zawodnicy rywalizowali na dystansach klasycznych, a później w sobotę wieczorem i niedzielę rano rozegrano 7–osobowe sztafety klubowe.
W sprincie UMKS pokazał swoją absolutną dominację w Polsce w kategorii K14 (młodziczki 13 i 14 lat), gdzie całe podium należało do kwidzynianek. Złoty medal wywalczyła nasza reprezentantka Polski Hanna Perfikowska (Społ. SP), srebro zdobyła Katarzyna Cepurdej, a brąz Iga Müller (obie SP4). Do klubowej kolekcji 2 srebrne medale dorzucili jeszcze Władysław Cepurdej (M12 – SP4) i Aleksandr Cepurdej (M60) oraz brązowy Zbigniew Klawczyński (M55).
W sobotnie przedpołudnie kwidzyńscy zawodnicy nie zamierzali zwalniać tempa tym bardziej, że wciąż trwała wyrównana walka o zajęcie miejsca wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce i historyczny awans do I ligi PZOS. Szybko okazało się jednak, że trudne trasy na dystansach klasycznych, w bardzo trudnym terenie są sprzymierzeńcem zawodników UMKS i okazją do prezentacji swoich dużych możliwości. Tego dnia nasi zawodnicy dorzucili do zdobyczy medalowych kolejne 6 medali. Nasze młodziczki w kategorii K14 potwierdziły swoją pozycję w ogólnopolskim rankingu stając na 2 najwyższych stopniach podium. Złoto tym razem wywalczyła Alicja Kędzior (Społ. SP), a srebro Iga Müller. Drugie złoto tego dnia „wybiegał” trener przygotowania technicznego zawodników UMKS Oleksandr Cepurdej w kategorii M60. W kat. M12 swój drugi srebrny medal tego weekendu zdobył Władysław Cepurdej, a brązowe medale zawisły na szyjach Mai Roszak (K40) i Wiktora Müllera (M14 – SP4).
Tradycyjnie ostatnim etapem Klubowych Mistrzostw Polski była 7-osobowa sztafeta klubowa, nazywana w środowisku biegaczy na orientację „sztafetą pokoleń. Na siedmiu trasach zaczynających się od dwóch zmian nocnych startują bowiem zawodnicy różnych płci i z różnych kategorii wiekowych, jednak dominujące znaczenie mają biegi zawodników z kategorii elitarnej K21 i M21. Ponieważ, że UMKS nie posiada jeszcze swoich wychowanków w tych kategoriach, musieli ich zastąpić znacznie młodsi lub starsi zawodnicy. Mimo tego sztafeta klubowa UMKS zajęła wysokie 16 miejsce i pierwszy raz zdobyła punkty do klasyfikacji klubowej. Mimo znacznej różnicy wieku najlepiej w sztafecie zaprezentowali się: i Władysław Cepurdej, który miał 4 czas na swojej zmianie i piąty na zmianie Wiktor Müller. Na duże wyróżnienie zasługuje też występ Natalii Pudlis (II LO) nominalnie biegającej w kat. K16, która tym razem rywalizując na nocnym etapie bezpośrednio z zawodniczkami elity uzyskała doskonały 8 czas pierwszej zmiany.
Ostatecznie w obydwu rundach Klubowych Mistrzostw Polski zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli 422 punkty, utrzymali zajmowane po pierwszej rundzie 8 miejsce w Polsce i mogli oficjalnie świętować pierwszy w krótkiej, 7-letniej historii klubu awans do polskiej elity klubowej w biegach na orientację.
Klubowym Mistrzem Polski został Wawel Kraków, wicemistrzem Orientuś łódź, a podium uzupełnił UNTS Warszawa. W klasyfikacji końcowej kwidzyniaków wyprzedziły jeszcze Śląsk Wrocław, Azymut Pabianice, Azymut Dębów i Azymut 45 Gdynia. Dodajmy, że wszystkie te kluby, to drużyny z kilkudziesięcioletnią tradycją.
UMKS Kwidzyn w Klubowych Mistrzostwach Polski debiutował w 2015 roku zajmując 19 miejsce. W 2016 roku było to 17 miejsce, a w 2017 roku 16 miejsce. Jednak to co zrobili w tym roku nasi zawodnicy przerosło najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej niepoprawnych optymistów. Miejsce wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce, 20 medali Klubowych Mistrzostw Polski i 2 medale indywidualnych Mistrzostw Polski oraz 10 medali i klubowe wicemistrzostwo Pucharu Najmłodszych 2018, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci i młodzików do lat 14-stu, mówią wszystko. Serdecznie gratulujemy!!!
Nie byłoby możliwości aby młodzież UMKS mogła osiągnąć takie sukcesy gdyby nie wsparcie naszych sponsorów: International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., Modul Interier Services Sp. z o.o., PSS Społem Kwidzyn, Nadleśnictwo Kwidzyn oraz Gminy Kwidzyn, Gminy Sadlinki i Gminy Ryjewo. Szczególne jednak słowa podziękowania należą się dla Miasta Kwidzyna i Starostwa Powiatowego w Kwidzynie bez wsparcia których nie byłoby możliwe nasze uczestnictwo w pełnej obsadzie we wspomnianych najważniejszych zawodach sezonu. Bez ogromnej pomocy Burmistrzów Kwidzyna i Ministerstwa Sportu nie byłoby też możliwe prowadzenie na właściwym poziomie treningów i organizacji zgrupowań szkoleniowych. Bardzo dziękujemy!!!